EXAMENE CAMBRIDGE 2024

                           EXAMENE CAMBRIDGE DESFĂȘURATE LA ȘCOALA GIMNAZIALĂ 

                                                                            ,,ANTON PANN”

Cambridge Centru de pregătire și examinare Cambridge

Începând cu anul școlar 2022-2023 ȘCOALA GIMNAZIALĂ ,,ANTON PANN” a devenit centru partener de organizare a examenelor cu recunoaștere internațională CAMBRIDGE, prin colaborarea cu EUROPEAN EXAMINATION CENTRE (EECENTRE).
EUROPEAN EXAMINATIONS CENTRE (EECentre) funcționează în România ca AUTHORISED PLATINUM EXAM CENTRE – titulatură oferită de CAMBRIDGE ASSESSMENT ENGLISH (UK) în semn de recunoaștere și apreciere a îndeplinirii criteriilor funcționale: • livrarea de examene de limba engleza la standarde internaționale, • servicii de excelență, • colaborari durabile realizate cu centrele partenere. • Certificatele Cambridge English reprezintă o marcă a excelenței, fiind recunoscute de mii de organizații din întreaga lume. Aceste examene asigură o bază solidă și un cadru optim de învățare pentru a ajuta copiii și adolescenții să capete încredere și să își îmbunătățească cunoștințele de limba engleză. • Cambridge English Qualifications corespund perfect nivelurilor din CECRL, la crearea căruia Cambridge Assessment English a participat. • Având în vedere că recunoașterea examenelor de către Ministerul Educației și Cercetării este, de asemenea, structurată pe nivelurile CECRL, Cambridge English Qualifications sunt pe deplin compatibile cu programa școlară. • Examenele oferă un parcurs bine definit și permit ca fiecare nivel al CECRL să fie atins pas cu pas, oferindu-le elevilor încredere și un obiectiv concret de realizat. • Pregătirea pentru Cambridge English Qualifications presupune aprofundarea fiecărei competențe lingvistice corespunzătoare nivelurilor CECRL, deoarece fiecare examen este o evaluare sistematică a acestora: înțelegere scrisă și orală, exprimare scrisă și orală. • Examenul are ca rezultat o diplomă internațională, care poate fi utilizată pe toată durata vieții.
Examenele Cambridge English sunt perfecte pentru: • a echivala proba de competențe lingvistice pentru admiterea la clasa a 5-a si clasa a 9-a cu program intensiv sau bilingv de predare a limbii engleze; • a echivala proba de competențe lingvistice de la Bacalaureat; • a studia la universități prestigioase din afara țării sau din România; • a dovedi nivelul de limbă engleză angajatorilor pentru un stagiu profesional sau de recrutare, atât în țară, cât și în străinătate.
Școala Gimnazială „Anton Pann” va organiza o noua sesiune de examene Cambridge YLE, KET, PET, în data de 18 februarie 2024, ca urmare a protocolului de colaborare încheiat cu EECentre - EUROPEAN EXAMINATIONS CENTRE, standard de referință pentru organizarea examenelor lingvistice internaționale.
Examenul se va desfășura fizic, la Școala Gimnazială „Anton Pann”, urmând ca toată aparatura necesară desfășurării probei audio (listening) să fie furnizată de EECentre. Evaluatorii probei de vorbire (speaking) sunt profesori de limba engleză autorizati EECentre.
Modalitatea de înscriere este online, accesând link-urile de mai jos:
Nivelul Pre A1 Starters :https://www.eecentre.ro/sesiuni-private/simulari-formular-inscriere?idSimulare=PANNSTARTERS180224.
Nivelul A1 Movers: https://www.eecentre.ro/sesiuni-private/simulari-formular-inscriere?idSimulare=PANNMOVERS180224.
Nivelul A2 Flyers: https://www.eecentre.ro/sesiuni-private/simulari-formular-inscriere?idSimulare=PANNFLYERS180224.
Nivelul A2 Key for Schools: https://www.eecentre.ro/sesiuni-private/simulari-formular-inscriere?idSimulare=PANNKET180224,
Nivelul B1 Preliminary for Schools: https://www.eecentre.ro/sesiuni-private/simulari-formular-inscriere?idSimulare=PANNPET180224.
Termenul limită de înscriere (plata diferă în funcție de nivel) astfel:
08.01.2024-YLE (STARTERS, MOVERS, FLYERS)-340 LEI
08.01.2024-KET-420 LEI
08.01.2024-PET-520 LEI
Toate detaliile cu privire la modalitatea de plată sau taxa de examen se regăsesc accesând link-ul de mai sus.
Precizări:
- Taxa de examen pentru copiii cadrelor didactice este redusă cu 200 lei, indiferent de tipul de examen;
-Se acordă o reducere de 200 lei daca sora/fratele a sustinut un examen Cambridge in ulitimele 6 luni cu EECentre.
- Pentru a finaliza înscrierea este necesară o adeverință prin care să fie atestată calitatea elevului (copil cadru didactc). Această adeverință se încarcă pe platformă în formatul precizat în formularul de înscriere.
Vă atragem atenția că în momentul înscrierii este necesară și introducerea unei adrese de email pentru ca EECentre să poată trimite individual candidaților alte informații despre examen, programarea exactă a probelor, etc. În consecință, vă rugăm să introduceți o adresă de email valabilă în vederea unui comunicări eficiente.
Mult success!

Cambridge EXAMS

EXAMENE CAMBRIDGE DESFĂȘURATE LA ȘCOALA GIMNAZIALĂ

Sari la conținut